Okna aluminiowe, lub mówiąc bardziej fachowo „stolarka aluminiowa”, rosną w siłę. Na rynku jest wiele profili i rozwiązań, które pomogą nam zrealizować nawet najbardziej śmiałe wizje architekta. I właśnie na ten temat w programie Ambasada Budownictwa TV rozmawialiśmy z naszym ekspertem. Wideo, czeka na Was na dole tekstu.
Okna aluminiowe w inwestycji
Duże przeszklenie w salonie, potężna sklepowa witryna lub okno w restauracji. Jeśli potrzebujesz takiego rozwiązania, warto przyjrzeć się systemom stolarki aluminiowej, która coraz mocniej zdobywa rynek. Okna aluminiowe pozwalają bowiem na realizację nawet najbardziej śmiałych wizji architekta.
Jak powiedział nam kierownik projektu w firmie Finko, Przemysław Wieczorek. „Trzeba dobrze przyjrzeć się zestawieniu okien w projekcie. Projektant już sam na etapie rysowania projektu proponuje dedykowany system. W przypadku dużych przeszkleń co do zasady stosowana jest stolarka aluminiowa”.
Jakie największe okno można zastosować?
Jak przyznaje nasz ekspert, zdarzają się projekty, w których jedna tafla szkła potrafi liczyć 14-15 metrów kwadratowych. Warto zaznaczyć, że w takich sytuacjach szyba potrafi ważyć około tony. Z kolei w przypadku okien dzielonych, nie ma ograniczeń. No, może poza wyobraźnią projektanta i inwestora…
Przewagi stolarki aluminiowej
Mówiąc wprost – stolarka aluminiowa „trzyma ciepło”. W tym wypadku producenci muszą zachować współczynnik Uw na poziomie 0,9 lub mniejszym. Trzeba jednak zwrócić uwagę na szybę. To ona odpowiada w głównej mierze za termikę okna.
Jak przyznaje Przemysław Wieczorek, aby spełnić wspomniane wymogi, producenci stosują pakiety trzyszybowe. „Pamiętajmy, że grubość pakietów w dużej mierze zależy od rozmiarów okna. Im jest ono większe, tym statyka okna i szyby musi być spełniona, wtedy idziemy w grubość szyby. W przypadku dużych, kilkunastometrowych przeszkleń stosujemy szyby o grubości dochodzącej do 12 mm, czyli łącznie mówimy o pakiecie 3×12 mm, co daje nam 36 milimetrów samego szkła” – powiedział.
Okno aluminiowe w domu pasywnym
Okna aluminiowe nadają się zarówno do zwykłych domów, jak również nieruchomości pasywnych. W tym drugim przypadku konieczny jest odpowiedni montaż.
Ambasada Budownictwa TV o stolarce aluminiowej
Dużo więcej informacji na temat stolarki aluminiowej znajdziecie w 27. odcinku Ambasady Budownictwa TV. Wideo dostępne poniżej. Zapraszamy!