Czym zajmuje się kierownik budowy?

Kierownik budowy to najważniejsza osoba na placu budowy, która zarządza wszelkimi pracami budowlanymi. Jego obecność jest potrzebna przy obiektach oraz robotach budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę. Bez obecności kierownika budowy inwestor nie może rozpocząć żadnej budowy, prowadzić jej, czy też rozbudowywać obiektów. Są jednak pewne wyjątki. Kierownik budowy nosi kask ochronny w kolorze białym. Za co odpowiada kierownik budowy i zawsze jest niezbędny? Kto go zatrudnia i gdzie szukać kierownika budowy?

Za co odpowiada kierownik budowy i czy osoba kierująca budową jest niezbędna?

Każdy inwestor ma obowiązek powołać kierownika budowy, którego zadaniem jest dbanie o jego interesy. Kierownik budowy przede wszystkim kieruje budową i pilnuje, by została wykonana zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Do zadań kierownika należy również dopilnowanie, by prowadzone prace wykonywane były zgodnie z przepisami budowlanymi oraz przepisami BHP. W jego zakresie jest więc zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom oraz osobom przebywającym na budowie. Osoba kierująca budową nadzoruje też pracowników oraz dostawy materiałów budowlanych, by te były zgodne z założeniami projektu. Kierownik prowadzi również dokumentację robót budowlanych.

Czy można wybudować dom bez kierownika budowy? Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek zatrudniania kierownika budowy dla większości inwestycji, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Są jednak pewne wyjątki. Od stycznia 2022 roku bez obecności kierownika budowy stawiać można domy o powierzchni do 70 m2, które przeznaczone są do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych. Warto mieć jednak na uwadze, że nawet przy budowie mniejszych obiektów, które według przepisów prawa nie wymagają obecności kierownika budowy, warto zdecydować się na wsparcie inżyniera budowy. Inwestorzy mogą wówczas wykorzystać jego bogatą wiedzę, zwłaszcza jeśli ma on doświadczenie w budowie tego rodzaju budynków.

Gdzie szukać i jak wybrać kierownika budowy?

Kierownik budowy niejednokrotnie może okazać się również znakomitym doradcą. Z jego pomocy warto skorzystać między innymi na etapie poszukiwania godnych zaufania ekip budowlanych, które są potrzebne do wykonania danej inwestycji budowlanej. Jego pomoc może okazać się niezbędna przy odpowiednim zgraniu poszczególnych ekip budowlanych, by np. nie pominąć ważnego etapu budowy, jak chociażby wykonanie poziomów kanalizacyjnych lub wykonanie niezbędnych czynności jeszcze przed wylaniem wylewek. Kiedy i gdzie szukać osoby do kierowania budową? Poszukiwania kierownika budowy warto zacząć jeszcze przed jej rozpoczęciem. Pytanie o kierownika zadać można już osobie projektującej lub adaptującej projekt. Przed zatrudnieniem kierownika warto jest sprawdzić jego dotychczasowe referencje, a także poprosić o opinie znajomych, członków rodziny, czy też sąsiadów – bardzo często zatrudniany jest kierownik budowy z polecenia.

Osobę taką można również poszukać np. na budowlanych forach internetowych. Na tej podstawie sprawdzić można prowadzone przez niego wcześniej inwestycje. Czym kierować się przy wyborze kierownika budowy, aby wybrać najlepszego specjalistę? Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na miejscowego kierownika budowy, który pomoże w prowadzeniu inwestycji i nie będzie mieć najmniejszego problemu z szybkim dojazdem na teren budowy. Najlepszym kierownikiem będzie także osoba, która pomoże w załatwieniu przyłącza gazu, czy też przyłącza wodno-kanalizacyjnego oraz przyłącza energetycznego. Dobrym rozwiązaniem z pewnością nie będzie zatrudnienie kierownika budowy spoza lokalnego obszaru, który będzie mieć problemy z dojazdem na teren budowy przez znaczną odległość od miejsca, w którym mieszka.

Kto zatrudnia kierownika budowy i ile kosztuje jego praca?

Powołanie kierownika budowy jest obowiązkiem inwestora, czyli osoby podejmującej się budowy i mającej obowiązek zorganizowania procesu budowy. Najlepiej, żeby była to osoba dobrze znana inwestorowi, którą np. dzięki wcześniejszej współpracy darzy on już odpowiednim zaufaniem. Nierzadko zdarzają się jednak sytuacje, w których inwestor ma rzetelną i odpowiedzialną ekipę budowlaną, jednak nie może znaleźć kierownika budowy. W takiej sytuacji to najczęściej ekipa budowlana poleca swoją sprawdzoną osobę do kierowania budową.

Ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy? Ceny za pracę wykonywaną przez kierownika budowy są zróżnicowanie i najczęściej ustalane są indywidualnie między stronami. Koszt pracy osoby kierującej budową uzależniony jest między innymi od regionu, w którym realizacja przedsięwzięcia ma miejsce, czasu realizacji przedsięwzięcia, a także od wielkości budowanego obiektu. Nie bez znaczenia jest również zakres dodatkowych obowiązków, jakie wykonuje kierownik budowy. Jeśli inwestor większość spraw chce mieć załatwionych przez kierownika budowy, koszty jego pracy mogą być wyższe. Niektórzy inwestorzy umawiają się z osobą kierującą budową na konkretną stawkę za całość prac, inni mogą rozliczać się osobno za każdy miesiąc.

BUDUJESZ? REMONTUJESZ? Subskrybuj nasz kanał!

https://www.bitlylinks.com/0tEbVdwKL