Jak zaprojektować przestrzeń dzienną?

W tym odcinku będziemy się urządzać. Jak zwykle, pod okiem eksperta. Jak zaprojektować przestrzeń dzienną, która spełni nasze oczekiwania?  Nasza ekspertka, architekt Katarzyna Wiosna Osóbka podkreśla, że projektując salon, jadalnię, czy kuchnię, musimy mieć świadomość, że to najważniejsza część naszego domu.

Jak zaprojektować przestrzeń dzienną na miarę oczekiwań

Przestrzeń dzienna, to ta część naszego domu, w której spędzamy najwięcej czasu. Dlatego tym razem zaprosiliśmy do studia doświadczonego architekta Katarzynę Wiosnę-Osóbkę, która dokładnie wyjaśnia jak zaprojektować przestrzeń dzienną. Co wziąć pod uwagę, na jakie pułapki uważać, gdzie czerpać inspiracje?

Przestrzeń dostosowana do użytkownika

Nasza ekspertka nie ma wątpliwości. Koniecznie warto przeanalizować, jak funkcjonuje nasza rodzina i jak to może się zmienić w przeszłości. Zwróciła uwagę na to, że choć projekty gotowe są ergonomiczne i zgodne z układem stron świata, to jednak nie odpowiadają na indywidualne potrzeby rodzin. Jedni chcą przestronnej jadalni, inni posiadanie strefy rozrywki, czy cichego kąta do czytania. Dlatego konieczne trzeba wziąć pod uwagę m.in. takie kwestie, jak nasłonecznienie, kolorystyka ścian itd.

ZOBACZ TAKŻE: Aluminiowe ogrody zimowe. Jak zwiększyć przestrzeń w naszym domu?

Aneks kuchenny, czy osobne pomieszczenie?

Nasza ekspertka zwróciła uwagę na to, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, choć ostateczna decyzja należy do inwestora. „Aneks kuchenny to świetne rozwiązanie w przypadku utrzymania nieskazitelnej czystości. Wszystko zależy od tego jak często gotujemy, jak wygląda nasz rytm dzienny. (…) Są ludzie, którzy chcą mieć tę przestrzeń, chociaż delikatnie zamkniętą. Zaletą aneksu kuchennego jest stworzenie większej przestrzeni, ale są i tacy, którzy po latach wycofują się z tego pomysłu” – powiedziała.

Jak nie popełnić błędu i na co musimy zwrócić uwagę już na etapie projektu? W tym odcinku znajdziecie solidną porcję porad, które pomogą przebrnąć Wam przez organizację wspólnej przestrzeni.