Kiedy warto skorzystać w usług architekta?

Kiedy zgłosić się do architekta?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: im wcześniej tym lepiej! I nie chodzi tu tylko o etap wyboru jaki dom zbudować lub jak zaadaptować gotowy projekt. Warto spotkań się z architektem już na etapie rozważania pomysłu. Niezależnie czy budujemy nowy dom czy nieruchomość inwestycyjną. Oznacza to, że konsultację z architektem zalecane są jeszcze przed wyborem działki. Dlaczego? Ponieważ daje nam to szansę na dopasowanie domu do swoich realnych potrzeb. Bo to, co jest najważniejsze to właśnie twoje potrzeby i oczekiwania funkcjonalne. Ich spełnienie i projektowania z myślą o długoterminowym korzystaniu warunkują zadowolenie na lata.

Jak przygotować się do rozmowy z architektem?

Po pierwsze: nie bać się! Architekci to osoby otwarte na spotkania i konsultacje, które są dużą częścią ich dnia pracy. Co więcej, na takie spotkanie nie musimy być przygotowani. Wystarczy, że wiesz, że Twoje potrzeby mieszkaniowe się zmieniły i chcesz dopasować do nich swoje otoczenie. Wizyta u dobrego architekta to punkt wyjścia do skonkretyzowania potrzeb i ich skonfrontowanie z marzeniami. Dobre pytania ze strony architekta będą tym co skłoni Cię do refleksji i pozwoli określić priorytetowe parametry budynku. Także nawet jeżeli jeszcze nie wiesz czego chcesz – śmiało umawiaj się na pierwsze spotkanie. Paradoksalnie, takich klientów architekci lubią najbardziej!

Spodziewane efekty konsultacji z architektem

Poza skonkretyzowaniem potrzeb, dobry architekt podpowie jaka działka będzie pasować do Twojego stylu życia oraz do rodzącego się projektu budynku. Ważne jest, by pragmatycznie podejść do wyboru działki. Marzenia o dużej działce pod lasem, z dala od miasta, szkół czy sklepów mogą okazać się problematyczne w codziennym funkcjonowaniu rodziny z gromadką małych dzieci. Nasze życie ma różne etapy i to co potwierdzają statystyki – Polacy coraz częściej zmieniają miejsce zamieszkania. Jeżeli posiadasz już działkę, np. otrzymaną w wyniku darowizny po dziadkach czy rodzicach, rozmowa z architektem pozwoli Ci prawidłowo ocenić jej potencjał. Może okazać się, że nie warto inwestować setek tysięcy złotych w budowę domu w miejscu, które będzie dla Ciebie umęczeniem. Choć to trochę trwa, nierzadko sprzedaż i zakup nowej działki będzie najmądrzejszym wyjściem. Nie bójmy się takich zmian oraz wizji, że za kolejne 5-10-15 lat będziemy mogli sprzedać to co zbudujemu teraz.  I wtedy ponownie określić to co wymagamy od przestrzeni do komfortowego życia.

Jak wybrać architekta?

Oczywiście nie musimy zdecydować się na architekta, którego poznaliśmy podczas pierwszego spotkania. Każdy projektant ma swój indywidualny styl projektowania oraz tak po ludzku – styl bycia. Dobrze jest przejrzeć przykładowe projekty na stronach paru pracowni i spotkać się z osobiście z ich wykonawcami. Wielu inwestorów podkreśla, że wybranie architekta z którym dobrze nam się rozmawia jest kluczowe dla zadowolenia z efektów finalnych. Poczucie, że projektant dba i rozumie nasze potrzeby pozwoli szybciej wspólnie wypracować idealny projekt. Dobrze przeprowadzona inwestycja to przede wszystkim ludzie, z którymi będziemy w kontakcie przez cały okres budowy, czyli nawet przez 2-3 lata.

Warsztat nowoczesnego Architekta

Deska kreślarska i odręczne tworzenie projektu to oczywiście już przeszłość. BIM, czyli skrót od Building Information Modeling, to coraz bardziej popularny sposób projektowania budynków. W nowoczesnym biurze architektonicznym to codzienność. Projekt tworzony w oprogramowaniu Revit to skomplikowany obiekt 3D zawierający także pełny komplet informacji o materiałach, parametrach czy trwałości zastosowanych rozwiązań. Zawierać może pełne rozrysowanie wykonawczych projektów wszystkich instalacji w budynku.  Ułatwia pracę architekta i tym samym i skraca czas oczekiwania na gotowy projekt i pochodne projekty wykonawcze. Pozwala na usytuowanie budynku na realnie posiadanej działce aż po zaprojektowanie detali jak układ szuflad w kuchni. A to nie koniec…

Zobacz swoje marzenia

Kompleksowość projektów realizowanych w Revit w technologii BIM, to nie jedyna korzyść. Dodatkowe funkcje to np. real time rendering, czyli możliwość modelowania wirtualnej rzeczywistości. Dzięki generowanym obrazom wysokiej jakości przyszły inwestor może już na etapie koncepcji obejrzeć budynek z lotu ptaka, czy wejść do środka i samodzielnie ocenić rozmiary i rozwiązania proponowane w projektowanej przestrzeni. To niesamowita możliwość, która nie musi kosztować więcej niż zwykły projekt CAD tworzony na zamówienie. To inna, lepsza technologia.

Szukasz więcej informacji?

Obejrzyj pełny wywiad z Ekspertem i rozwiej swoje wątpliwości. Dodatkowe pytania możesz zadać Ekspertowi pisząc na adres redakcja@ambasadabudownictwa.pl.

#4 Kiedy warto skorzystać z usług architekta? Skonsultuj pomysł na dom zanim będzie za późno – YouTube

 

BUDUJESZ? REMONTUJESZ? Subskrybuj nasz kanał i zdobywaj praktyczną wiedzę potrzebną by uniknąć kosztownych błędów:

https://www.bitlylinks.com/0tEbVdwKL