Mała działka. Jak dobrze usytuować na niej dom?

Mała działka nie zawsze oznacza małe możliwości. Jeśli do projektowania przestrzeni zastosujemy kilka zasad, możemy być pewni, że zostanie ona świetnie zagospodarowana. Właśnie na ten temat rozmawialiśmy z naszym ekspertem w kolejnym odcinku Ambasady Budownictwa TV.

 

Mała działka – o czym trzeba pamiętać

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma – mówi stare powiedzenie. I jest w nim dużo racji. Geodetka, Anna Prokop przyznaje, że obecnie na rynku jest bardzo dużo małych działek. Z tym jednak zastrzeżeniem, że działka działce nie jest równa. „Ważniejszy jest kształt tej działki, oraz to, jak będziemy mogli posadowić dom na niej”. W ocenie naszej specjalistki najlepsze działki są w kształcie kwadratu, czyli foremne. Kluczowy jest jednak projekt i budżet jakim dysponujemy.

Mała działka – duże formalności

Jeśli okaże się, że nasza działka nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, kluczowe będą warunki zabudowy, z których będzie wynikało, wszystko „co, gdzie i jak będziemy mogli na tej działce zrobić. To kluczowa sprawa, jeszcze przed zakupem działki” – wyjaśnia nasz gość. Anna Prokop zachęca by np. za pomocą Geoportalu (geoportal.gov.pl) sprawdzić nie tylko kształt działki, ale także media jakie do niej są podłączone, lub do których można się podpiąć w czasie realizowania inwestycji. ZOBACZ TAKŻE: Jak duża powinna być działka budowlana?

Najmniejsza działka nadająca się pod budowę

Nasz gość zaznacza, że najważniejsze jest wiedzieć, czego chcemy. „Są działki, które mają 400-500 metrów kwadratowych i można je pięknie zagospodarować i wybudować niewielki dom” – mówi Pani Anna Prokop. Najgorzej jest jeśli zamieniamy kolejność inwestycyjną i najpierw kupujemy małą działkę, a dopiero potem próbujemy dopasować do niej jakiś projekt. Konieczne jest sprawdzenie działki, oraz jej stanu prawnego. Można to zrobić przez internet przeglądając Księgi Wieczyste np. pod kątem obciążenia służebnościami. To jednak nie wszystko. Więcej na temat budowy domu na małej działce dowiecie się oglądając 28. odcinek Ambasady Budownictwa TV.