Na co zwrócić uwagę zanim zaczniesz wykańczanie lub remont łazienki?

Na co zwrócić uwagę zanim zaczniesz wykańczanie lub remont łazienki?

Nowa łazienka to marzenie wielu Pań i Panów domu. To rodzinne miejsce relaksu, ale także porannych pośpiesznych spotkań. Dobrze zaplanowana łazienka to podstawa długiego zadowolenia z podjętych decyzji. W przypadku projektu łazienki – jest ich bardzo dużo!

Czy patrzeć na trendy wykańczając łazienkę?

Co roku producenci armatury i ceramiki łazienkowej zaskakują nas nowymi trendami, zupełnie jak w przemyśle modowym. To nieprzypadkowe porównanie, bo nawet światowe domy mody i znani projektanci sygnują własne linie płytek, wanien czy luster. Jednak o ile ubrania wymienia się łatwo i szybko, to ze zmianą niemodnej już łazienki będziemy mieć o wiele większy problem.

Projektanci i firmy wykończeniowe są zgodni: można zrobić dowolnie fantazyjną, niezwykle efektowną, barwną i połyskującą łazienkę lub nawet cały salon łazienkowy czy strefę SPA, jednak jest to rozwiązanie dobre dla miejsc, w których j przebywamy w krótkich okresach czasu. Jak na przykład w hotelach. Na co dzień, lepiej będziemy się czuć w wnętrzach bardziej stonowanych i spokojnych, które nie opatrzą się i nie zaczną nas drażnić po miesiącu. Jakie zatem kolory sprawią, że łazienka będzie wyglądać dobrze mimo zmieniającej się mody? Oczywiście kolory takie jak biel, szarości, czerń, beże i brązy.

Łazienka na różne etapy w życiu

Projektując łazienkę musimy także pamiętać, że najważniejsza w dobrym projekcie jest jego funkcjonalność. I to nie tylko z perspektywy naszych potrzeb teraz lub w ciągu kilku kolejnych lat. Pomyślmy o tym co i jak będzie nam potrzebne na przykład za 15 lat. W jaki sposób zmieni się skład naszego gospodarstwa domowego? Pojawią się dzieci, a może zamieszka z nami rodzic wymagający opieki? Takie przewidywanie ma podstawowe znaczenie dla wyborów, które umieścimy w projekcie remontowanej łazienki.

Bezpieczne i trwałe materiały do łazienki

Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie w domu. Jako jedyne narażone jest na stałą wysoką wilgotność, a nawet zalewanie podłogi. Te dwa czynniki powoduję, że materiały do wykończenia łazienki muszą być:

– odporne na rozwój bakterii, grzybów i glonów,

– antypoślizgowe.

Obecnie, wykańczając łazienkę nie jesteśmy ograniczeni jedynie to tradycyjnych płytek podłogowych lub ściennych. Planują remont łazienki warto wybrać się na wycieczkę po centrach budowlanych i porozmawiać z fachowcami o nowościach takich jak panele czy farby nadające się do użytkowania w łazience.

Czy warto oszczędzać na remoncie łazienki?

Jak już wspominaliśmy, łazienki w Polsce remontowane są średnio co kilkanaście lat. Nierzadko opóźnia się go wyłącznie z powodu dużej uciążliwości prac remontowych w łazience. Dlatego dobrze znać produkty z różnych półek cenowych i wybrać te, które mieszczą się w zakresie umiarkowanym. Oszczędzanie na tanich, niesprawdzonych produktach, często pochodzących od nierozpoznawalnych producentów skończy się tym, że już po kilku latach od generalnego remontu, będziemy musieli wymieniać popsute elementy wyposażenia łazienki. Oczywiście to nie tylko starta pieniędzy, ale także czas zmarnowany na zakupy i naprawy wynajmowanych fachowców. Uwierzcie, w przypadku łazienki, to się zupełnie nie kalkuluje!

Szukasz więcej informacji?

Obejrzyj pełny wywiad z Ekspertem, a dowiesz się także jaki budżet przeznaczyć na remont łazienki. Dodatkowe pytania możesz zadać Ekspertowi pisząc na adres redakcja@ambasadabudownictwa.pl.

 

BUDUJESZ? REMONTUJESZ? Subskrybuj nasz kanał i zdobywaj praktyczną wiedzę potrzebną by uniknąć kosztownych błędów:

https://www.bitlylinks.com/0tEbVdwKL