Pierwsze mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2%

Zakup pierwszego mieszkania, często jest potężnym wyzwaniem. Tym bardziej że wiele młodych osób nie ma wystarczającej zdolności kredytowej. Pewną pomocą mogą być zapowiadane przez polityków programy. Obiecująco wyglądają tworzone przepisy, m.in. Pierwsze mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2%

Pierwsze mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2%

Pierwsza praca w Polsce, zwykle nie jest dobrze płatna. Wynagrodzenie na poziomie niższym od średniej krajowej to często za mało, by wnioskować w banku o kredyt. Szczególnie jeśli nie mamy wkładu własnego. Tymczasem, ceny nieruchomości, choć mocno wyhamowały, nadal zdają się pozostawać na nieosiągalnym dla wielu poziomie. Pytanie „jak sfinansować zakup pierwszego mieszkania” jest cały czas aktualne. Czy program Pierwsze mieszkanie i Bezpieczny Kredyt 2% pomogą w tym wyzwaniu?

Ekspert o zdolności kredytowej

Co do takiej diagnozy rynku nie ma wątpliwości ekspert kredytowy Karol Wołczyński, którego po raz kolejny gościliśmy w naszym studiu. W jego ocenie zdolność kredytowa jest teraz szczególną barierą. Choć nie tylko.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zaprojektować wnętrza na lata?

Pierwsze mieszkanie – co się może zmienić?

Nasz gość spodziewa się, że program, może sprawić, że kredyt dla osób, które będą zaciągąły pierwszy kredyt w życiu, będzie nieco bardziej dostępny. Tym bardziej, że ma się zmienić podejście w liczeniu zdolności kredytowej. Ministerstwo szacuje, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie, rocznie udzielanych będzie około 30 tysięcy kredytów na preferencyjnych zasadach adresowanych do osób, które chcą wreszcie zamieszkać na swoim. Program ma być rozpisany na 4 lata.

Według Wołczyńskiego program może pobudzić zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny. Środki będzie można także wykorzystać na budowę własnego domu. „To oznacza, że w perspektywie kilku kwartałów, rynek budowlany trochę ożyje” – uważa nasz gość.

Więcej informacji na temat tego, co może się zmienić na rynku kredytowym i mieszkaniowym usłyszycie oglądając kolejny odcinek Ambasady Budownictwa TV, który znajduje się poniżej. Zapraszamy!