Potrzeby osób starszych wymagają szczególnego podejścia. Jest to temat podnoszony społecznie w kontekście zjawiska starzenia się społeczeństwa. Poza dostosowaniem gospodarczym i infrastrukturalnym na poziomie krajowym, do potrzeb tak zwanego pokolenia silver dostosowuje się także budownictwo. Własny wiek to nie jedyny czynnik, który trzeba rozważyć. Często może nas zaskoczyć konieczność wzięcia rodziców do siebie. Czy do takiego remontu łazienki musimy najmować Architekta? Jest to rekomendowane, ale podstawowe wytyczne znajdziesz także tutaj.
Największe bariery
Wiek emerytalny to najczęściej okres, w którym zaczynamy doświadczać zmniejszonej sprawności ruchowej, szybszego zmęczenia a nawet problemów z utrzymaniem równowagi. Z perspektywy osoby sprawnej ciężko nam ocenić jak dużym problemem może być wejście do wanny lub wykonanie zabiegów higienicznych stojąc pod prysznicem na śliskiej podłodze. Ale specjaliści jasno wskazują właśnie te dwie bariery jako najważniejsze do usunięcia jeżeli zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie osoby starszej w łazience.
Wanna czy prysznic?
W polskich salonach wyposażenia łazienek zaczynają się pojawiać specjalne linii produktów dedykowanych dla seniorów. Są to między innymi wanny z drzwiczkami, które pozwalają do niej wejść bez konieczności wysokiego unoszenia nóg i utraty równowagi. Po ich zamknięciu od środka wannę można napełnić i korzystać z prozdrowotnych kąpieli. Wszystko dzięki skutecznym szczelnym uszczelkom. Innym rozwiązaniem, które chwalą sobie osoby starsze, jest montaż kabiny prysznicowej, która spełnia poniższe wymogi:
- brodzik kabiny prysznicowej jest niski, najlepiej zrównany z podłogą,
- użyty brodzi lub płytki pod prysznicem bezbrodzikowym są rzeczywiście antypoślizgowe,
- rozmiar kabiny i drzwi do niej są odpowiednio duże,
- jest możliwość wstawienia do kabiny niewielkiego siedziska,
- jest możliwość zamontowania na ścianach dodatkowych uchwytów do potrzymywania się podczas kąpieli.
Generalnie powierzchnie antypoślizgowe to klucz do bezpieczeństwa, nie tylko dla seniorów. Płytki w wysokim połysku są zawsze bardziej śliskie niż płytki matowe ze strukturą. Panuje moda na wykładanie podłogi tymi samymi płytkami w całości łazienki. Należy jednak wiedzieć, że parametry antypoślizgowe dotyczą suchych płytek. Kabiny bezbordzikowe posiadają wymagany minimalny kąt nachylenia co w połączeniu z mydlinami stanowią wysokie ryzyko wypadku. Dlatego dołóżmy wszelkich starań by wybrać płytki faktycznie antypoślizgowe lub najlepiej wyposażmy prysznic w brodzik, który zawsze będzie bezpieczniejszy.
Myśl z wyprzedzeniem
Jeżeli przeprowadzasz prawdopodobnie ostatni remont łazienki w domu swoim lub pomagasz w tym rodzicom koniecznie oceń każde rozwiązanie zaproponowane przez projektanta pod kątem tego czy będzie ono wygodne nawet za kilkanaście lat. Wcześniejszy remont bez tej wizji kończy się po czasie często koniecznością wyrwania wanny, po której zostanie puste miejsce. Nie jest to duży problem jeżeli zawczasu położymy płytki ścienne do samej podłogi. To nieznacznie podniesie koszt remontu, a może nas uchronić przed koniecznością przeprowadzenia gruntownego remontu raz jeszcze. Warto także porozmawiać z hydraulikiem i poprosić o wykonanie podłączeń w sposób pozwalający na szybkie, bezinwazyjne podłączenie odpływu z kabiny prysznicowej – nieco innego niż w przypadku odpływu z wanny. W takim przypadku, konieczność zastąpienia preferowanej obecnie wanny na bezpieczniejszy prysznic będzie się wiązał de facto tylko z kosztem zakupu kabiny i drobnych, kosmetycznych prac wykończeniowych.
Armatura i ceramika dla seniorów
Nowoczesne wyposażenie łazienek typowo dla seniorów to także muszle klozetowe typu comfort height, czyli nieco wyższe by mniej obciążać stawy podczas siadania i wstawania. Innym ergonomicznym pomysłem jest wybór umywalki o dużej powierzchni. Mniejsza sprawność wymaga większej przestrzeni, a także miejsca na podręczne przybory, po które ciężko jest sięgać do wyżej powieszonych szafek.
Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że pokolenie silver to nie tylko drobne niedowładności, ale także na przykład osoby poruszającej się o kulach, z balkonikiem lub na wózku. Taki sprzęt definitywnie zmienia możliwość manewrowania w łazience i wymaga przewidzenia większych ilości miejsca. Na etapie generalnego remontu warto zatem zadbać także o odpowiednią szerokość drzwi do łazienki, ponieważ często są to drzwi węższe niż standardowe.
Szukasz więcej informacji?
Obejrzyj na You Tube pełny wywiad z Ekspertem i korzystaj z wiedzy, którą zbieramy dla Was na kanale Ambasada Budownictwa TV. Dodatkowe pytania możesz zadać Ekspertowi pisząc na adres redakcja@ambasadabudownictwa.pl.
BUDUJESZ? REMONTUJESZ? Subskrybuj nasz kanał!
https://www.bitlylinks.com/0tEbVdwKL