Nawet jeżeli jeszcze nie wziąłeś kredytu hipotecznego, warto być przygotowanym na życiowe niespodzianki i problemy. Wielu z nich można zapobiec porównując oferty kredytowe nie tylko pod kątem kosztów samego kredytu, ale także stopnia ochrony jakie dają powiązane z ofertą ubezpieczenia. Tu znajdziesz najważniejsze informacje!
Na co możesz liczyć ze strony banku
Kłopoty finansowe mają to do siebie, że przychodzą niezapowiedziane i nieproszone. Na szczęście nawet osoby, które zdecydował się kupić dom lub mieszkanie ze środków z kredytu hipotecznego nie muszą od razu panikować. Banki są przygotowane i otwarcie podchodzą do rozmów na temat zmiany sposobu spłaty kredytu hipotecznego. Ich celem jest przecież zapewnienie sobie spłaty zobowiązania w całości.
Po pierwsze, zawsze warto mieć pewną poduszkę finansową, które zapewni spłatę rat na wypadek chwilowego braku dochodów. Jeżeli jednak jej nie ma, to nie panikujmy. Moment utraty pracy jest odpowiednim momentem, by poinformować o tym bank, z którym możesz zaproponować:
- zawieszenie spłaty rat nawet na okres 12 miesięcy, jeżeli umowa zawierała takie klauzule,
- ugodę na wydłużenie okresu spłaty kredytu, co oznacza zmniejszenie raty,
- zmiana zmiennego oprocentowania na bezpieczniejsze stałe oprocentowanie (utrzymanie rat na nierosnącym poziomie),
- przeniesienie kredytu do innego banku o bardziej korzystnych warunkach (tzw. refinansowanie kredytu),
- przeniesienie kredytu na inną nieruchomość, którą możemy sprzedać i spłacić zobowiązanie.
Utrata nieruchomości to ostateczność
Najważniejsze jest by nie czekać do momentu, w którym to bank wypowie nam umowę kredytową z tytułu niespłacania rat przez dłuższy czas. Ostatecznością są scenariusze, w których sprzedajemy nieruchomość objętą hipoteką lub zostaje ona zlicytowana komorniczo. Na pewno poprzedzi ją egzekucja z naszych dochodów lub innych środków którymi dysponujemy. Praktyka pokazuje, że kredyty hipoteczne posiadają największą spłacalność, co potwierdza, że naprawdę należy zachować spokój i rozpocząć rozmowy z bankiem odpowiednio wcześnie.
Rosnące stopy procentowe
Innym rozwiązaniem o które pyta coraz więcej osób to zabezpieczenie stałości raty kredytowej. Wynika to z trudnej sytuacji na rynkach finansowych i systematycznego wzrostu sto procentowych. Dobrą wiadomością jest to, że banki pozwalają na zmianę umowy kredytowej na oprocentowaniu zmiennym na oprocentowanie stałe w każdym momencie trwania umowy. Jest to kwestią indywidulanych ustaleń z odpowiednim działem banku. Alternatywnie taka usługa leży w zakresie usług doradcy kredytowego. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze się to opłaca i należy wziąć pod uwagę ewentualny wzrost kosztów kredytu.
Ubezpiecz się i śpij spokojnie
Poza ofertą kredytową banki oferują swoim klientom szeroką gamę ubezpieczeń, które minimalizują ryzyka związane ze stanem zdrowia czy sytuacją rodzinną w długim okresie czasu. Rozwiązaniem szczególnie polecanym jest ubezpieczenie jednego lub nawet obu kredytobiorców od ryzyka utraty pracy. Jest to co prawda stosunkowo drogie, ale nierzadko okazuje się decyzją ratującą finanse w trudniejszych momentach życia. Oczywistym jest, że nie dotyczy to sytuacji, kiedy to my decydujemy się za zerwanie stosunku pracy. Dlatego należy pamiętać o udokumentowaniu faktu utraty pracy z powodów leżących po stronie pracodawcy. Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron nie będzie przesłanką do spłaty rat kredytowych przez ubezpieczyciela.
Inną, dalej idącą formą ubezpieczenia jest zawarcie ubezpieczenia na wypadek utraty zdrowia lub życia. W zależności od wysokości kredytu można na przykład ubezpieczyć jednego z kredytobiorców na 100% kwoty pozostającej do spłaty lub dwóch kredytobiorców w udziale po 50%. Na rynku jest bardzo dużo rozwiązań, z których ławo wybrać ofertę najlepiej chroniącą naszą konkretną sytuację. Dodatkowo zawsze można wykupić dodatkową polisę na życie, która adekwatnie do kwoty ubezpieczenia i zaistniałych przesłanek da nam do ręki gotówkę. A tę oczywiście będzie można przeznaczyć na obsługę zobowiązania. Trzeba się liczyć z tym, że ubezpieczenia są stosunkowo drogie, jednak jest to de facto koszt spokoju i poczucia bezpieczeństwa.
Szukasz więcej informacji?
Obejrzyj na You Tube pełny wywiad z Ekspertem i korzystaj z wiedzy, którą zbieramy dla Was na kanale Ambasada Budownictwa TV. Dodatkowe pytania możesz zadać Ekspertowi pisząc na adres redakcja@ambasadabudownictwa.pl.
BUDUJESZ? REMONTUJESZ? Subskrybuj nasz kanał!
https://www.bitlylinks.com/0tEbVdwKL