Przeglądy budynków jednorodzinnych. Czy mogę nie dostać odszkodowania?

Przeglądy budynków to bardzo szeroki temat, z którym warto się dobrze zapoznać. Choć prawo budowlane nie wymaga ich wprost od właścicieli domów jednorodzinnych, może się okazać, że jest to warunek zapisany w umowie z naszym ubezpieczycielem. Jeśli dojdzie do nieszczęścia i konkretnych strat, może być problem z odszkodowaniem. Jak to wygląda w praktyce? Zapytaliśmy doświadczonego eksperta.

 

Przeglądy budynków – czego wymaga prawo?

Przeglądy budynków to nie tylko formalność, ale ważna procedura związana z bezpieczeństwem. Mieszkasz w bloku należącym do wspólnoty, lub spółdzielni? Ten problem zapewne masz z głowy. Zarządca nieruchomości ma obowiązek przeprowadzania regularnych przeglądów takich budynków. Zresztą jest to wymóg prawny! To samo dotyczy zakładów pracy, hal fabrycznych, centrów handlowych, czy obiektów użyteczności publicznej. A jak jest w przypadku domów jednorodzinnych? Powiedzmy to od razu. Takiego obowiązku nie ma. Jest jednak jedno zastrzeżenie, na które zwrócił uwagę gość Ambasady Budownictwa TV, Robert Miśkowski, który od lat prowadzi Przedsiębiorstwo Obsługi Budownictwa RM Bud.

Przeglądy w domu jednorodzinnym?

Prawo budowlane na właścicieli domków jednorodzinnych prywatnych nie nakłada takich obowiązków. Jednak możemy się spotkać z sytuacją, w której takie obowiązki zawarte są w umowach z ubezpieczycielami. Bez regularnych przeglądów budowlanych, przeglądów kanałów wentylacyjnych, dymowych, może być problem z uzyskaniem odszkodowania, jeśli dojdzie do jakiegoś nieszczęścia” – tłumaczy nasz ekspert.

CZYTAJ TAKŻE: c-KOB Cyfrowa Książa Obiektu Budowlanego – elektroniczna nowość od GUNB

Jakie przeglądy budowlane?

Robert Miśkowski wymienił w rozmowie z Ambasadą TV m.in. przeglądy budowlane roczne, oraz przeglądy kominiarskie. Równie ważne jest coroczne sprawdzenie szczelności instalacji gazowej. Z kolei raz na pięć lat należy wykonać pięcioletnie przeglądy budowlane, o nieco szerszym zakresie. W podobnym okresie należy pamiętać m.in. o sprawdzeniu instalacji elektrycznej oraz odgromowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przeglądów, które są niezwykle ważne, nie tylko z powodu wymagań ubezpieczycieli, ale także bezpieczeństwa Twojego oraz Twoich bliskich, koniecznie zobacz 42. odcinek Ambasady Budownictwa TV poniżej.