Rolety zewnętrzne: oszczędności na prądzie i… ogrzewaniu

Czy rolety zewnętrzne oraz inne rodzaje osłon przeciwsłonecznych pozwalają oszczędzać na rachunkach za prąd i ogrzewanie? W tym odcinku Ambasady Budownictwa TV postanowiliśmy pochylić się nad tematem wspólnie z prezesem firmy FINKO produkującej stolarkę aluminiową, Krzysztofem Warchołem.

(Materiał sponsorowany)

Rolety zewnętrzne – rynek pełen propozycji

Systemy rolet, żaluzje fasadowe, screeny, osłony przeciwsłoneczne – wybór jest potężny! Rolety zewnętrzne mają kilka użytecznych zastosowań, szczególnie teraz, kiedy więcej myślimy o oszczędzaniu energii.

Ze względu na materiał ten asortyment możemy podzielić na systemy aluminiowe oraz tekstylne. W Polsce często rolety zewnętrzne traktowało się jako zabezpieczenie nieruchomości przed włamaniem. Warto jednak pamiętać, że zabezpieczają one przed przegrzaniem, a niektóre rozwiązania aluminiowe, także przed utratą ciepła z pomieszczeń.

Ciekawą grupą produktów są żaluzje elewacyjne. Regulując kąt lameli, sprawiamy, że mniej lub więcej światła wpada do naszego domu. Innym rodzajem jest screen, czyli roleta tekstylna, która wygląda jak płachta materiału, która zakrywa całą powierzchnie okna, zwijając się od góry. Zaleta tej grupy jest bogata gama kolorystyczna, która pasuje do każdego obiektu.

ZOBACZ TAKŻE: Okna aluminiowe – do jakich domów?

Rolety zewnętrzne a oszczędzanie na energii elektrycznej

Przemyślany wybór rolet zewnętrznych może realnie wpłynąć na nasze rachunki za energię elektryczną. „Latem mamy temperatury na zewnątrz w okolicach 30 stopni Celsjusza. To prowadzi do przegrzewania pomieszczeń oraz nadmierną konsumpcję energii przez klimatyzację lub wentylatory. Osłony słoneczne to najprostszy sposób na ten problem” – mówi w rozmowie z Ambasadą Budownictwa TV Krzysztof Warchoł, prezes Finko.

Rolety a oszczędzanie ciepła

Zdaniem niektórych producentów są rolety zewnętrzne, mogą ograniczyć utratę ciepła z wnętrza budynku. Niestety nie ma dokładnych badań w tym zakresie.  Każdy budynek jest inny – inaczej eksponowany na słońce, czy wiatr. Są jednak rozwiązania, które sprawdzają się i zdobywają korzystne oceny użytkowników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rolet, ich rodzajów i cech, koniecznie zobacz 30 odcinek Ambasady Budownictwa TV. Zachęcamy do subskrypcji, a jeśli spodoba Ci się nasz film, nie krępuj się – daj łapkę w górę!