Wycinka drzew na własnej działce. Co wolno, a czego nie wolno robić?

Wymarzona działka, idealne miejsce dla naszego przyszłego domu. Zaniedbana? Nie szkodzi, uporządkujemy! Niestety nie jest to takie proste, bowiem wycinka drzew nawet na własnej działce może wiązać się z konkretnymi formalnościami. Ich niedopełnienie grozi poważnymi konsekwencjami. Wycinka drzew na własnej działce. Co wolno, a czego nie wolno robić? – To temat kolejnego odcinka Ambasady Budownictwa TV

Wycinka drzew na własnej działce

Tym razem w Ambasadzie Budownictwa gościmy po raz kolejny pana Marcina Wiosnę z firmy Wiosna Ogrody. Wspólnie analizujemy najczęściej pojawiające się pytania w zakresie wycinki drzew i krzewów. Szczerze mówiąc, nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę z ogromu przepisów, które ciążą nad właścicielem działki w tym zakresie.

CZYTAJ TAKŻE: Urządzanie ogrodu a prawo

Co sprawdzić przed wycinką

Po raz kolejny pojawia się ważna rada dla wszystkich osób, które planują zakup działki. Przed transakcją warto dokładnie sprawdzić nie tylko jej status prawny, ale także dokładnie zbadać, czy znajduje się ona pod jurysdykcją Lasów Państwowych, czy leży w parku krajobrazowym lub jego otulinie oraz zbadać, jakie konkretnie gatunki drzew ją porastają. Pamiętajmy, że jedne drzewa możemy ściąć bez sentymentów i bez pozwoleń, a inne wiążą się z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Lepiej nie uciekać przed formalnościami. Ich niedopełnienie wiąże się czasem z karami idącymi w tysiące złotych. Tłumaczenie, że drzewo rosło przecież na naszej działce nie jest w tym przypadku żadnym argumentem.

M.in z tego powodu, rozeznanie w gatunkach występujących na terenie konkretnej działki warto zrobić już na etapie wstępnych oględzin przed zakupem. W przypadku starszych działek warto przeprowadzić ewidencję i porównać ją z istniejącymi mapami dostępnymi np. w starostwie powiatowym, czy urzędzie miasta.

Porady dla właścicieli zadrzewionych działek

W tym odcinku szczegółowo wypunktowaliśmy najważniejsze zagadnienia związane z porządkowaniem działki, a także możliwościami związanymi z wycinką drzew. Polecamy go nie tylko osobom, które dopiero zamierzają kupić nieruchomość, ale także tym, które planują poważne zmiany w aranżacji zieleni własnego podwórka. Szczegóły w odcinku poniżej.