Przyznajmy uczciwie – o wielu rozwiązaniach i technologiach stosowanych we współczesnym budownictwie dowiadujemy się dopiero wtedy gdy… sami wchodzimy w rolę inwestora. Na przykład budując własny dom. Tym razem tematem naszej rozmowy będą stropy. Jakie są ich rodzaje i zastosowania. Co musimy o nich wiedzieć? O tym więcej powie nasz ekspert.
Stropy – wybór jest ogromny
Decyzję o tym, jaki strop ma być zastosowany w konkretnym przypadku, podejmuje co do zasady sam architekt, dokładnie określając, co znajdzie się w nad naszymi głowami. Definicja stropu jest dość prosta. „To pozioma przegroda oddzielająca kondygnacje. Zadaniem stropu jest przenoszenie obciążeń użytkowych oraz innych, np. od ścianek wewnętrznych, wykończeń podłogi oraz z sufitu” – tłumaczy Norbert Linowski, konstruktor i inżynier budownictwa z firmy In-Construct z Radomia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Dom parterowy, czy piętrowy? Jaki projekt wybrać?
Rodzaje stropów
Na prostej definicji jednak temat się nie kończy, bowiem na rynku funkcjonuje wiele rodzajów stropów – żelbetowe (inaczej nazywane lanymi), drewniane, gęstożebrowe, prefabrykowane.
Gęstożebrowe wspólnie z lanymi są uważane za najpopularniejsze stropy stosowane w krajowym budownictwie. W ocenie naszego eksperta strop lany ma najwięcej zalet i najmniej wad. Może być stosowany w różnych przestrzeniach, również tam, gdzie architekt kubaturowo ogranicza obrys budynku. Z tego powodu strop żelbetowy sprawdza się w nowoczesnych budynkach, których projekty wymagają monolitycznego rozwiązania.
Z kolei w przypadku stropów prefabrykowanych, musimy liczyć się z koniecznością wynajęcia na plac budowy dźwigu. To rozwiązanie ogranicza pracę ludzką. Jest mniej szalunków oraz deskowania. Warto również pamiętać, że powstają one na halach, w miejscu prefabrykacji, co często oznacza wysoką jakość. Należy się liczyć z tym, że będzie ona wyższa niż rozwiązania wykonane na placu budowy.
Z kolei stropy gęstożebrowe są alternatywą dla stropów lanych, czy drewnianych. W tym przypadku głównym elementem nośnym są belki, które przenoszą obciążenia. Między nimi stosuje się wypełnienie. Najczęściej są to pustaki. „To jedno z tańszych rozwiązań” – przyznaje nasz ekspert.
Gdzie szukać informacji o stropach
Temat stropów bardzo dokładnie poruszyliśmy w kolejnym odcinku Ambasady Budownictwa TV, który znajduje się pod tym tekstem. Zachęcamy serdecznie do obejrzenia oraz pozostawienia po sobie śladu w postaci łapki w górę, komentarza, lub subskrypcji. Zapraszamy!