Dom parterowy, czy piętrowy? Jaki projekt wybrać?

Na bardzo wczesnym etapie podejmowania decyzji o budowie domu pojawia się pytanie, czy chcemy dom parterowy, czy piętrowy. Decyzja jest kluczowa i wiele będzie od niej zależało. My postanowiliśmy omówić ten dylemat z naszym ekspertem – Mariuszem Antosem, architektem z pracowni Norma Architekci.

Parterowy, czy piętrowy?

Wszystkie argumenty za i przeciw każdego rozwiązania znajdziecie w naszej rozmowie poniżej. Parterowy czy piętrowy – nasz ekspert nie pozostawia złudzeń, że na początek trzeba zwrócić uwagę na preferencje osoby lub osób, które będą w projektowanym domu mieszkać. Jeśli ktoś z jakiejś przyczyny nie lubi lub nie chce schodów w swoim domu, wybór jest oczywisty. Kiedy jednak dochodzą aspekty natury ekonomicznej, szala decyzji może przechylać się w stronę… rozwiązania piętrowego

Większy dach, dłuższe ciągi komunikacyjne

Co ciekawe w przypadku domu o takiej samej powierzchni użytkowej, w przypadku domu parterowego koszty mogą być większe. „Są dłuższe ciągi komunikacyjne, instalacje, dwukrotnie większa jest także powierzchnia dachu” – wymienia nasz ekspert Mariusz Antos.

ZOBACZ TAKŻE: Projekt budowlany bez tajemnic

Dom skrojony na miarę

Najważniejsze jednak, by przyszli lokatorzy w nowo wybudowanym domu czuli się dobrze, dlatego warto dokładnie omówić nasze potrzeby oraz obawy z architektem. Ekspert w naszej rozmowie wskazuje na wiele czynników, które przy podejmowaniu decyzji nie są brane pod uwagę przez inwestorów.

W najnowszym odcinku naszego programu mówimy o kosztach, o wadach, o zaletach i tym, co należy wziąć pod uwagę, budując dom optymalny dla swojej rodziny. Co więcej, bierzemy na tapetę także sławną „polską kostkę”, która jak się okazuje, jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Jak się okazuje, poddając ją przemyślanej przebudowie, możemy stworzyć bardzo funkcjonalny obiekt