Projekt budowlany bez tajemnic

Projekt budowlany to kolejny temat odcinka w Ambasadzie Budownictwa, który powinniście zobaczyć! I to niezależnie od tego na którym etapie realizacji inwestycji jesteście. Tym razem zaprosiliśmy do studia świetnego eksperta – Mariusza Antosa, który tłumaczy m.in. kwestie związane z adaptacjami i zmianami w projekcie w czasie budowy

Indywidualny projekt budowlany

„Budowa domu jest jednym z najprzyjemniejszych przeżyć w naszym życiu” – przekonuje Architekt Mariusz Antos z biura projektowego Norma Architekci. Jego zdaniem, zakup gotowego projektu, może nie dać nam pełnej satysfakcji. „Radość daje nam budowa domu na miarę naszych potrzeb, ambicji i wymagań” – powiedział. Dlatego zachęca do współpracy z architektem. Tylko wtedy może powstać indywidualny projekt budowlany.

CZYTAJ TAKŻE: Mała działka. Jak dobrze usytuować dom?

Na co zwrócić uwagę?

Z naszej rozmowy dowiecie się m.in., od czego należy rozpocząć rozmowę z architektem. Jak się okazuje, jest wiele zmiennych, które podczas projektowania domu trzeba wziąć pod uwagę, by później nie żałować ewentualnych błędów, czy niefunkcjonalności.

Z drugiej strony, dobry architekt z racji doświadczenia, powinien przeprowadzić nas przez proces projektowania, zadając dodatkowe pytania. Często zwraca on uwagę na kwestie, na które nigdy byśmy nie zwrócili uwagę, a które mogą być kluczowe dla nas w przyszłości.

Na co możemy sobie pozwolić?

Z tego odcinka dowiecie się także na jak wiele zmian, czy modyfikacji istniejącego projektu można sobie pozwolić podczas adaptacji projektu. Niektóre, choć nie wszystkie zmiany są możliwe także w trakcie budowy.

Nie przesądzamy jednak, że gotowy projekt jest zły. Ale warto wcześniej poznać jego słabe i mocne strony. Wszak budowa domu to inwestycja na wiele lat, która stanowi istotny wysiłek finansowy. Warto mieć pełną świadomość, jakie wyzwania wiążą się z takim przedsięwzięciem.