Oficjalna, rządowa aplikacja do prowadzenia książki obiektu budowlanego c-KOB będzie dostępna od 1 stycznia 2023 r. – poinformował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Ma ona ułatwić obowiązki wynikające z Prawa Budowlanego. Czym jest Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego?
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego
Według zapowiedzi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego działająca także pod skrótem „c-KOB” – będzie działała już od 1 stycznia 2023. To właśnie wtedy ma zostać uruchomiony rządowy system pod adresem https://c-kob.gunb.gov.pl. Jak informuje GUNB – „c-KOB umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych dotyczących kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy – Prawo budowlane” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez tę instytucję.
c-KOB i cyfryzacja budownictwa
W ocenie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego c-KOB jest kolejnym etapem cyfryzacji w budownictwie. Dzięki elektronicznej książce obiektu budowlanego powstanie możliwość zarówno gromadzenia, jak i szybkiego udostępniania danych dotyczących nieruchomości odpowiednim służbom. Wśród celów przedsięwzięcia urząd wymienia m.in. „szybsze przeciwdziałanie zagrożeniom wywołanym przez niewłaściwe korzystanie z nieruchomości oraz zagrożeniom powodowanym przez czynniki atmosferyczne i techniczne związane ze stanem obiektu budowlanego” – wyjaśniono.
Do korzystania z aplikacji c-KOB nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy komputer i przeglądarka internetowa. Dostępna jest także wersja mobilna na smartfony do pobrania ze sklepu Play, czy AppleStore, przy czym aplikacja c-KOB jest całkowicie bezpłatna.💱 pic.twitter.com/ZiS7gzeLwG
— Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (@GUNB_Urzad) December 21, 2022
Aplikacja dla właścicieli i zarządców nieruchomości
GUNB ocenia, że system c-KOB będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i ich zarządców.
Wśród zalet systemu GUNB wymienia następujące aspekty (cytujemy za komunikatem)”
- pełna kontrola nad aktualnością przeglądów,
- funkcja powiadamiania o zbliżających się kontrolach i przeglądach okresowych,
- szybki i bezpośredni dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca,
- łatwa edycja danych,
- automatyczne przekazywanie wymaganych dokumentów organom,
- niwelowanie ryzyka pracy w obiektach bez aktualnych przeglądów,
- niwelowanie kosztów związanych z karami za użytkowanie obiektów bez aktualnych przeglądów,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia katastrofy budowlanej.
Jakie wpisy w c-KOB?
Za pośrednictwem aplikacji, która ma zadebiutować z początkiem 2023 właściciele oraz zarządcy nieruchomości będą mogli wpisywać wiele danych. Będą to m.in. informacje o obiekcie budowlanym, jego właścicielach i zarządcach. Możliwe będą również adnotacje o przeprowadzonych kontrolach.
W Cyfrowej Książce Obiektu Budowlanego znajdzie się również miejsce na zamieszczanie informacji o ekspertyzach, a także opiniach technicznych, które dotyczą obiektu budowlanego oraz robotach budowlanych. Mowa o działaniach, które są związane z nieruchomością po jej oddaniu do użytkowania. To jednak tylko niektóre z funkcji systemu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kto odpowiada za chodnik przed posesją? Co na to prawo?
Książka obiektu budowlanego w sieci
Jak zauważa Główny Urząd Nadzoru Budowlanego „dotychczas książka obiektu budowlanego miała formę wyłącznie papierową. Od 1 stycznia 2023 r. można prowadzić książkę w postaci elektronicznej w systemie c-KOB”.
Co ważne do obsługi aplikacji wystarczy komputer lub urządzenie mobilne połączone z internetem. W przypadku wersji desktopowej na komputery osobiste, a także laptopy będziemy potrzebowali wyłącznie przeglądarki internetowej. Z kolei wersję mobilną aplikacji będzie można pobrać ze sklepu Google Play. W przypadku urządzeń z systemem Android oraz AppStore dla urządzeń działających na i-OS.
Korzystanie z aplikacji będzie bezpłatne.
Więcej informacji pod linkiem.