Dom bez pozwolenia – to hasło pobudza wyobraźnię wielu osób, które chcą szybko i tanio wybudować własne mieszkanie. W Ambasadzie Budownictwa postanowiliśmy skonfrontować informacje na temat takiego rozwiązania z ekspertem.
Dom bez pozwolenia – jest szybciej
Procedura pozwalająca na „dom bez pozwolenia” (obecnie do 70 m kw.) ma jeden niepodważalny plus – czas.
„Największym przyspieszeniem w tym postępowaniu jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy” –przyznaje gość kolejnego odcinka Ambasady Budownictwa TV Maciej Rodak z Biura Projektowego Rodak Architekci.
Często jest sytuacja, że osoba, która chce zabudować działkę, spotyka się z problemem nieuregulowania prawnego u sąsiadów. Może też pojawić się konflikt sąsiedzki.
„Zawsze kiedy jest tego typu problem np. związany z poinformowaniem strony postępowania, decyzja wydłuża się w czasie. W tej ustawie tego nie ma, bo nie ma obowiązku informowania stron” – powiedział Maciej Rodak.
Kiedy można wybudować dom bez pozwolenia
Przypomnijmy, dom bez pozwolenia można wybudować wtedy, gdy nasza planowana inwestycja to dom o powierzchni do 70 m kw. zabudowy, maksymalnie dwukondygnacyjny, wolnostojący, którego oddziaływanie mieści się w granicach działki inwestycyjnej.
Nasz ekspert tłumaczy, że limit powierzchni zabudowy to powierzchnia liczona po zewnętrznym obrysie murów. „
W rzeczywistości to około 50 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej na parterze” – tłumaczy Maciej Rodak.
Jakie dokumenty potrzebne?
Nasz ekspert zwraca uwagę, że w istocie ustawa nie likwiduje zbyt wielu warunków formalnych. Nadal musimy posiadać m.in. decyzję o warunkach zabudowy, projekt budowlany, mapy do celów projektowych, oświadczenia o prawie gospodarowania gruntem, o realizacji inwestycji na własne potrzeby itd. Nie jest więc tak, że jest to inwestycja bez formalności.
Sami stajemy się kierownikami budowy
Ustawa dopuszcza budowę bez kierownika budowy. Nie oznacza to jednak, że inwestor nie może mimo wszystko zatrudnić takiego specjalistę. Zdaniem ekspertów to zdecydowanie lepsze rozwiązanie i możliwość skorzystania z doświadczenia osób, posiadających odpowiednie kwalifikacje.
„Kierownik budowy to taki wentyl bezpieczeństwa. Weryfikuje on dokumenty, sprawdza zgodność budowy z projektem, ułatwia ewentualne modyfikacje. Odpowiada on także za ewentualne wypadki na budowie” – tłumaczy gość Ambasady Budownictwa TV.
CZYTAJ I OGLĄDAJ: Czym zajmuje się kierownik budowy?
Więcej na temat budowy domu bez pozwolenia dowiecie się, oglądając zamieszczony poniżej odcinek Ambasady Budownictwa TV.