Dom energooszczędny a montaż okien

Artykuł Sponsorowany | Dom energooszczędny a montaż okien – to temat czterdziestego już odcinka Ambasady Budownictwa TV. Oszczędność zawsze jest w modzie, jednak aby o niej mówić, trzeba zacząć działać już na etapie projektowania i budowy domu. Tym razem w naszym studiu gościliśmy świetnego eksperta w tej dziedzinie – Michała Sawickiego z firmy Soudal.

Dom energooszczędny a montaż okien

Nasz gość Michał Sawicki z firmy Soudal jest certyfikowanym ekspertem w dziedzinie budownictwa pasywnego. W tym odcinku poruszyliśmy zagadnienie „dom energooszczędny a montaż okien”. Co jest najważniejsze przy budowie takiego domu, jak prawidłowo należy zamontować okna? Jak sprawdzić szczelność budynku? To tylko niektóre pytania, jakie padły podczas rozmowy, którą możecie obejrzeć, klikając film nieco niżej.

Co to jest budownictwo pasywne?

„Budownictwo pasywne to najwyższy stopień niskoenergetycznego budynku. To najkrótsza możliwa, ale chyba trafna definicja” – wyjaśnił Maciej Sawicki.

W przypadku budynku pasywnego zapotrzebowanie na energię jest na bardzo niskim poziomie. Jest to określone na poziomie do 15 kWh na metr kwadratowy na rok. Zaprezentowany wskaźnik dotyczy zarówno chłodzenia latem, jak i ogrzewania zimą nieruchomości.

CZYTAJ TAKŻE: Rolety zewnętrzne: oszczędność na prądzie i ogrzewaniu

Ile kosztuje dom pasywny?

Nasz gość ocenia, że koszt wybudowania domu pasywnego to około 10-15% więcej niż w przypadku budynku niespełniającego tych norm. Maciej Sawicki zwrócił uwagę, że o ile, jeszcze kilka lat temu mówiło o się o co najmniej kilkunastu latach okresu zwrotu z takiej inwestycji, o tyle dziś, sytuacja jest zupełnie inna. Przy obecnych cenach energii i utrzymania to zdecydowanie krótszy czas. Oczywiście w każdym przypadku będzie to inny wskaźnik, jednak najczęściej wspomina się o 5 latach zwrotu.

Dom pasywny – kluczowy jest projekt i… matematyka

Maciej Sawicki z firmy Soudal radzi, by o domu pasywnym pomyśleć już na etapie projektu. „Trzeba to wszystko dokładnie policzyć, by wiedzieć gdzie dokładnie te dodatkowe 10, czy 15% będzie ulokowane”. Dodał jednak, że w takim przedsięwzięciu kluczowe są wszystkie kolejne etapy budowy domu. Jakie? O tym dokładnie mówimy w kolejnym odcinku Ambasady Budownictwa TV. Zachęcamy do obejrzenia odcinka.

Ekologia, ekonomia i oszczędności

Biorąc pod uwagę obecny poziom inflacji, nie dziwi fakt, że coraz większe grono inwestorów zwraca uwagę na ekologię oraz oszczędność energii. Do tego dochodzą nowe normy oraz wytyczne.

Warto pamiętać, że szczelny montaż okien odgrywa ważną rolę w energooszczędnym domu. Właściwie zamontowane okna są w stanie zapewnić właściwą izolację termiczną i akustyczną. Tu liczą się dwa aspekty – odpowiednie materiały oraz umiejętności samego montażysty Między innego z tego powodu, należy, wybrać odpowiedniego fachowca, który może pochwalić się  doświadczeniem oraz przebytymi szkoleniami, na przykład prowadzonymi przez specjalistów z firmy Soudal, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Inwestycja na lata

Nie zapominajmy, że dobrze zamontowane okna to inwestycja na lata. Wychodząc z tego założenia, zauważymy, że szczelny i profesjonalny montaż to inwestycja, która szybko się zwróci oraz wpłynie na wysokość kosztów utrzymania nieruchomości.