Drewniane domy prefabrykowane. Budowa domu w 3 miesiące?

Drewniane domy prefabrykowane to rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie, oraz gwarancji ceny. Na czym polega ta technologia? Czy są to trwałe rozwiązania. O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na taką inwestycję? Na te pytania odpowiedzieliśmy w kolejnym odcinku Ambasady Budownictwa TV.

Drewniane domy prefabrykowane

Drewniane domy prefabrykowane to domy powstające na wcześniej przygotowanym fundamencie lub płycie fundamentowej. „Przyjeżdżają gotowe elementy domu, czyli ściany z już obsadzonymi oknami, stropy, dach i te elementy składane są już na budowie” – wyjaśnił w rozmowie z Ambasadą Budownictwa TV przedstawiciel marki Domy Expert, Sławomir Munik.

Prefabrykacja

Idea prefabrykacji zakłada, że spędzamy jak najmniej czasu na budowie. Dlaczego? Dlatego, że najbardziej czasochłonnym etapem jest przygotowanie wszystkich elementów domów w hali produkcyjnej.

Zasadniczo, są dwie technologie stosowane w przypadku domów prefabrykowanych. Pierwsza zakłada tworzenie w oparciu o keramzyt, który jest pochodną betonu. Druga zakłada konstrukcje drewniane.

ZOBACZ TAKŻE: Dom parterowy, czy piętrowy? Co lepsze?

Dom budowany metodą tradycyjną, czy prefabrykowany?

Osoby sprzedające domy prefabrykowane przyznają, że klienci, którzy są zainteresowani taką technologią, zadają dużo pytań. W dużej mierze wynika to z faktu, że technologia ta nie jest szeroko znana wśród potencjalnych inwestorów. Wyjaśnijmy zatem, czym różni się budowa domu metodą tradycyjną od budowy z elementów prefabrykowanych.

Sławomir Munik zwraca uwagę na kilka zasadniczych różnic. Pierwszą jest czas. „Dom prefabrykowany, w zależności od wielkości, jesteśmy w stanie postawić w kilka tygodni. W przypadku domu letniskowego to 2-3 tygodnie. Z kolei, w przypadku domu od 100 do 120 metrów kwadratowych maksymalny czas to jest od 4 do 6 tygodni. Przy budowie w sposób tradycyjny takie tempo jest nieosiągalne” – zauważył.

Podane wyżej terminy obejmują złożenie domu łącznie z wykończeniem do stanu deweloperskiego zamkniętego. Czyli nie jest to samo postawienie ścian.

Oczywiście różnic jest dużo więcej. Wszystkich, którzy chcą dokładnie poznać ten temat, zachęcamy do obejrzenia kolejnego odcinka Ambasady Budownictwa TV, w którym rozmawiamy z ekspertem, który o domach prefabrykowanych wie wszystko.