Kominek a sezon grzewczy – ekspert radzi

Rosnące ceny energii sprawiają, że każdy z nas szuka alternatyw i najbardziej optymalnych rozwiązań, związanych z oszczędzaniem. W tym odcinku wspólnie z Redaktorem Naczelnym magazynu „Świat Kominków” wzięliśmy pod lupę temat „kominki a sezon grzewczy” oraz pieców na drewno.

Kominek a sezon grzewczy – ekspert radzi

Redaktor Witold Hawajski przyznaje, że obecna sytuacja międzynarodowa oraz ceny energii sprawiły, że bardzo popularna idea „domu bez kominka” odeszła w cień. Wiele osób wraca do kominków i szuka najlepszych rozwiązań dla siebie i swojego domu. Jak zatem podejść do tematu „kominek a sezon grzewczy”?

Gdzie można zastosować kominek

Nasz ekspert dzieli kominki na te, które już są i funkcjonują w naszych domach, oraz te, których jeszcze nie ma i pozostają w sferze marzeń. W przypadku kominków, które są, wystarczy wykonać przegląd kominiarski oraz ewentualny serwis, a także dokonać przeglądu drewutni. W przypadku inwestorów z rozpoczętą budową, lub którzy planują dopiero instalację kominka, sytuacja nie jest tak prosta. Tu nie ma rozwiązań last minute.

Najpierw oczywistość. Aby kominek mógł działać, potrzebny jest przewód kominowy. Dużo łatwiejsze jest to oczywiście na etapie budowy. Nie jest jednak tak, że jeśli nie przewidzieliśmy takiego rozwiązania w przeszłości, o kominku możemy zapomnieć. Istnieją na rynku rozwiązania, które można dopasować do istniejących budynków lub inwestycji na różnym etapie realizacji.

CZYTAJ TAKŻE: Kominek gazowy – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Powrót do kominka w kryzysie energetycznym

Redaktor Naczelny Świata Kominków zwraca uwagę, że faktycznie obserwujemy powrót do kominków. Wiele osób, które jeszcze rok, czy dwa lata temu nie brały pod uwagę takiego rozwiązania, teraz intensywnie szukają czegoś dla siebie.

Pech polega na tym, ze kryzys energetyczny pojawił się zaraz po pandemii, w czasie której produkcja była ograniczona. „To nagłe wzmożenie, a w niektórych gamach to jest podwojenie, czy potrojenie zainteresowania, powoduje, że wydłużyły się kolejki oczekujących. Na niektóre produkty w tej branży, czeka się wiele miesięcy i to może być nieoczekiwany akcent” – zauważa Witold Hawajski.

Wywiad ze specjalistą od kominków

Jeśli potrzebujesz wiedzy na temat kominków, przepisów z nimi związanych, designie oraz sposobach opalania, koniecznie obejrzyj nasz odcinek!