Kotły gazowe i olejowe. Serwis i konserwacja. Co trzeba wiedzieć?

Czy tego chcemy, czy nie, żyjemy w klimacie umiarkowanym, co oznacza, że przez mniej więcej połowę roku jest zimno i trzeba ogrzewać mieszkania. Kotły gazowe i olejowe – serwis i konserwacja. To temat najnowszego odcinka Ambasady Budownictwa TV.

Kotły gazowe i olejowe – różnice

Kotły gazowe i olejowe różnią się, jak sama nazwa wskazuje rodzajem stosowanego paliwa. „Dziś jedne i drugie są produkowane w technice kondensacyjnej, co oznacza, że sprawność jednych i drugich jest na podobnym poziomie i sięga często powyżej stu procent” – zauważa nasz ekspert Konrad Kowalski z firmy „Kowalski”. Jeżeli jednak zwracamy uwagę na aspekty ekologiczne, musimy pamiętać, że gaz jest paliwem czystszym. 

CZYTAJ TAKŻE: Kogo obowiązują przeglądy budynków?

Kocioł gazowy czy olejowy? Co wybrać?

Inwestor stający przed wyborem techniki grzewczej między kotłem gazowym a elektrycznym, zwraca z pewnością uwagę na wiele innych aspektów. W naszym programie, który możecie obejrzeć poniżej, nasz gość bardzo dokładnie omawia wszelkie za i przeciw jeśli chodzi o wybór konkretnego rozwiązania. 

Serwisowanie instalacji grzewczych

Używając analogii motoryzacyjnej, najlepiej byłoby, gdybyśmy nie musieli przejmować się serwisami. Lać paliwo i korzystać do woli. Niestety doskonale wiemy, że z różnych przyczyn czasem trzeba zaglądać do serwisu, a z pewnością po pokonaniu konkretnego przebiegu. Bardzo podobnie jest w przypadku kotłów gazowych i olejowych. „Zalecamy serwis kotła przynajmniej raz do roku w przypadku technologii fazowych oraz raz lub dwa razy do roku w przypadku olejowych. Zależy to oczywiście od sposobu eksploatacji” – tłumaczy Konrad Kowalski. Musimy pamiętać, że obecne kotły to coraz bardziej zaawansowane konstrukcje. Pewne elementy (podobnie jak w samochodzie) zużywają się z biegiem czasu i warto o tym pamiętać.

W naszym odcinku możecie posłuchać szczegółowych zaleceń naszego eksperta oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez konsumentów. Zachęcamy do obejrzenia programu oraz śledzenia naszych mediów społecznościowych, w których prezentujemy kolejne ważne tematy, przygotowane z myślą o Was! Zostańcie z nami!