Kogo dotyczą obowiązkowe przeglądy budynków?

Niedawno pisaliśmy i mówiliśmy w Ambasadzie Budownictwa TV o przeglądach domów jednorodzinnych. Wiemy już, że nie są one wymagane przez prawo, choć często domagają się ich np. instytucje ubezpieczeniowe. Tym razem powiemy kogo dotyczą obowiązkowe przeglądy budynków zgodnie z prawem budowlanym.

Obowiązkowe przeglądy budynków

W Ambasadzie Budownictwa TV po raz kolejny gościliśmy Roberta Miśkowskiego, który od lat prowadzi Przedsiębiorstwo Obsługi Budownictwa RM Bud. Tym razem zapytaliśmy o to, kogo dotyczą obowiązkowe przeglądy budynków.

Okazuje się, że katalog budynków podlegających pod ten obowiązek jest bardzo szeroki. To m.in. wszystkie budynki użyteczności publicznej, sklepy, galerie handlowe, zakłady pracy, biurowce. Lista jest dość długa. „Te przepisy dotyczą poza jednorodzinnymi domami tak naprawdę, każdego obiektu, w którym mogą przebywać ludzie. Włączamy w to oczywiście wielorodzinne budynki mieszkalne, czyli np. bloki” – tłumaczy Robert Miśkowski. W tym przypadku obowiązek ten spoczywa na barkach np. zarządcy nieruchomości zatrudnionego przez wspólnotę mieszkaniową.

CZYTAJ TAKŻE: Przeglądy domu jednorodzinnego. Czy są obowiązkowe?

Jak często przeprowadzane są przeglądy budynków?

Jak tłumaczy nasz ekspert mamy m.in. roczne kontrole budowlane budynków o powierzchni do 2000 m kw. lub powierzchni dachu do 1000 m kw. W przypadku budynków, które przekraczają te wielkości, przeglądy te muszą odbywać się dwa razy w roku. Jest to pokłosie potężnej katastrofy budowlanej, jaka miała miejsce w styczniu 2006 roku w Katowicach na terenie tamtejszego ośrodka targowego. Sprawdzane są m.in. przewody wentylacyjne, spalinowe, dymowe. Konieczne są także pomiary elektryczne oraz instalacji odgromowej, instalacji gazowych, instalacji służących ochronie środowiska i in.

Jak udokumentować przegląd budynku?

Każdą taką kontrolę dokumentujemy protokołem pokontrolnym. Specjalista wykonujący tego typu przeglądy wystawia odpowiedni dokument, w którym opisuje stwierdzony stan faktyczny. Przedstawia także zalecenia, jeśli wykrył jakiekolwiek nieprawidłowości, w tym także termin wykonania tych zaleceń.

Więcej informacji o przeglądach budynków

Wszystkich zainteresowanych tym tematem odsyłamy do 44. odcinka Ambasady Budownictwa TV, w którym w ciągu zaledwie kilku minut odpowiadamy m.in. na Wasze pytania. Odcinek poniżej.